1. Anasayfa
 2. Haberler

Xiaomi’nin ekran altı kameraya sahip telefonları gelecek sene satışta: İşte yeni video

Xiaomi’nin ekran altı kameraya sahip telefonları gelecek sene satışta: İşte yeni video
0

Uslu telefon üreticileri, son senelerde ekran/gövde oranını artırabilmek için evvel çentik akımını başlatmış ve telefonun ön kameraları bu çentiğe yerleştirilmişti.

Daha sonra ise bazı üreticiler ekran deliğine kamera yerleştirmiş, bazı üreticiler ise üstten açılabilen mekanizmaya sahip kameralar kullanmıştı.

Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde artık tam bunların hiçbirine gerek kalmayacak. Zira akıllı telefonların ön kameraları artık ekranın altına görünmez bir biçimde yerleştirilecek.

Geçtiğimiz günlerde ZTE’in ilk ekrana defineli akıllı telefonu satışa sunacağından bahsetmiştikXiaomi, ekran altı kamera teknolojisinde fazla süre kaybetmeden ZTE’ye rakip olmak istiyor.

Twitter üzerinden yeni bir bülten yapan Xiaomi International başkanı Shou Zi Chew, geliştirdikleri ekran altı kamera teknolojisini bir video ile gösterdi ve 2021 senesinde seri imale başlayacaklarını bildirdi.

Xiaomi’ye göre teknolojinin en son versiyonu, ön kameranın her pikseli oluşturmak için toplanan kırmızı, yeşil ve mavi noktaların ekranın alt piksellerindeki boşlukları görmesine izin vererek çalışıyor.

Xiaomi; kameranın üstündeki ekran alanının, ekranın geri kalanıyla aynı piksel yoğunluğuna sahip olduğunu, böylece ekran altındaki kameranın şahane bir biçimde kendini sakladığını söylüyor.

xiaomi

Uslu telefon üreticileri bir müddettir ekran altı kamera teknolojilerini tanıntıyor, ancak şimdiye kadar bu teknolojiyi kullanan rastgele bir telefon karşımıza çıkmadı.

Xiaomi ve Oppo , bu teknolojiyi geçen sene haziran ayında tanıttı ve Oppo, o ay Şanghay’da tertip edilen Mobil Dünya Kongresi’nde çalışan bir prototip sergiledi.

Ancak o görüntülerde teknolojinin harikulade bir biçimde çalışmadığı ve kameranın üstündeki alanın, ekranın geri kalanından daha pikselli göründüğü ortaya çıkmıştı.

Xiaomi nin ekran altı kameraya sahip telefonları gelecek yıl satışta: İşte yeni video #2

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir