Yandex Türkiye ofisini kapatıyor; işte bilinmesi gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Yandex Türkiye ofisini kapatıyor; işte bilinmesi gerekenler

0

Rusya merkezli arama motoru servisi Yandex, Türkiye ofisini kapatma kararı aldı. Bu sürpriz gelişme hakkındaki detaylar haberimizde;

Yaklaşık olarak tam 10 yıldır Türkiye’de yer alan Rusya merkezli internet şirketi Yandex, yukarıda da dediğimiz gibi beklenmedik bir adımla Türkiye ofisini kapatma kararı aldı. Konu hakkında sorulan sorulara cevap veren firma, süreç için “Merhaba, Türkiye ofisimiz kapanacaktır. Ancak Navigasyon, Arama motoru vb. gibi tüm Hizmetlerimiz, daha önce olduğu gibi Türkiye’de de mevcut olmaya devam edecektir.” açıklamasında bulunuyor. Peki bu kararın arkasında tam olarak ne yer alıyor? Kaynaklara göre ekonomiknedenler. Tahmin edebileceğiniz üzere Google’a oranla gelirleri oldukça aşağıda yer alan firma, koronavirüs nedeniyle oluşan gelir düşüşünü karşılayamamış durumda. Bu yüzden küçülme gerçekleştiren Yandex’in Türkiye ofisindeki çalışanlar ise önümüzde ay itibariyle görevlerini noktalayacak deniyor.

Yandex Türkiye hizmetlerinde aksama olmayacak

Çünkü Türkiye ile bağlantılı operasyonlar Rusya merkezli olarak yönetilmeye devam edilecek. Kaynaklara göre Google’ın yüzde 84’lük pazar payına sahip olduğu Türkiye arama motoru pazarında Yandex’in Ağustos 2020 itibariyle yüzde 12.8’lik pazar payı bulunuyor. Bu arada firmanın başka alanlarda da faaliyet gösterdiğini belirtelim. Şirket uzun süredir otonom otomobil teknolojileri üzerinde de aktif olarak çalışıyor.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir