1. Anasayfa
 2. Windows

Yavaş Tarayıcı? Chrome’u Nasıl Hızlandırırsınız?

Chrome tarayıcınız normalden biraz daha yavaş çalışıyor mu? Bu ipuçları ve püf noktaları Google Chrome'a ​​hız artışı sağlamanıza yardımcı olabilir.

Yavaş Tarayıcı? Chrome’u Nasıl Hızlandırırsınız?
yavas-tarayici-chrome'u-nasil-hizlandirirsiniz
0

Chrome tarayıcınız normalden biraz daha yavaş çalışıyor mu? Bu ipuçları ve püf noktaları Google Chrome‘a ​​hız artışı sağlamanıza yardımcı olabilir.

Wweb tarayıcınız PC’nizin işletim sistemi kadar önemli hale gelmiştir. E-postadan sosyal medyaya, hatta belge düzenlemeye kadar yaptığınız neredeyse her şey tarayıcınızda gerçekleşir. Chrome biraz ağır çalışıyorsa, tüm bu ağır çalışmanın nedenini tespit edebilirsiniz. Hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Başlıklar

İnternet Hızınızı Kontrol Edin

Yavaş Tarayıcı? Chrome'u Nasıl Hızlandırırsınız? 1 – nternet Hızınızı Kontrol Edin

Yavaşlamalarınız için Chrome’u suçlamadan önce, İnternet bağlantınızın hızlı olduğundan emin olun.  Bağlantınızın nasıl ölçüldüğünü görmek için Speedtest.net  gibi  bir hız testi yapın. Sadece bölgenizde bir yavaşlama yaşıyor olabilirsiniz ya da berbat bir ağ sağlayıcısındasınızdır. (Ya da belki daha hızlı internet için ödeme yapmanız gerekir.)

Chrome’un En Son Sürümüne Güncelleme

Yavaş Tarayıcı? Chrome'u Nasıl Hızlandırırsınız? 2 – Chromeun En Son Sürümüne Güncelleme

Chrome’un her yeni sürümü yeni özellikler, güvenlik düzeltmeleri ve genellikle performans iyileştirmeleri içerir, bu nedenle en  son sürüme güncelleme yapmak  hız sorunlarınıza yardımcı olabilir. Olmasa bile, sizi çevrimiçi tehditlerden daha güvenli tutacaktır.

Chrome kendini otomatik olarak günceller, bu nedenle tarayıcıyı yakın zamanda kapatmış olmanız durumunda zaten en son sürümde olursunuz. Chrome, tarayıcının sağ üst köşesinde sarı veya kırmızı bir ok görüntüleniyorsa.

Bu, bir güncellemenin sizi beklediği anlamına gelir; bu nedenle tek yapmanız gereken, tarayıcı penceresini kapatmak veya oku tıklayıp yeniden başlatmak ve güncellemeyi almak için Google Chrome’u Güncelle’yi seçmektir . Muhtemelen gece ve gündüz hız farklılıkları yapmayacaktır, ancak yine de başlamak için iyi bir yerdir.

Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapma

Yavaş Tarayıcı? Chrome'u Nasıl Hızlandırırsınız? 3 – Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapma

Chrome ayarlarına girmeden önce, sisteminizde kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olmanız gerekir. İstediğiniz kötü amaçlı yazılımdan koruma aracınızı kullanarak bir tarama  yapın  ve arka planda kötü niyetli aktörlerin olmadığından emin olun. Bunlar, ziyaret ettiğiniz sayfalara fazladan reklamlar ekleyebilir veya davranışınızı izleyerek kaynak gerektirir; böylece tarayıcınızı ve bilgisayarınızı yavaşlatabilir.

Chrome Bilgisayarı Temizle’yi çalıştırın

Yavaş Tarayıcı? Chrome'u Nasıl Hızlandırırsınız? 4 – Chrome Bilgisayarı Temizleyi çalıştırın

Bir zamanlar Google, virüsten koruma  yazılımınızın yakalamak için tasarlanmamış olabileceği araç çubukları ve otomatik olarak yüklenen diğer uzantılar gibi istenmeyen programları (PUP’lar) algılayacak olan Chrome Cleanup Tool adlı bir program geliştirdi  .

Google o zamandan beri bunu doğrudan Chrome’a ​​entegre etti ve Ayarlar> Gelişmiş> Sıfırla ve temizle> Bilgisayarı temizle’ye giderek çalıştırabilirsiniz . Aracı çalıştırın, bilgisayarınızda tarayıcınızı yavaşlatan herhangi bir yazılım olup olmadığını kontrol eder.

İhtiyacınız Olmayan Uzantıları Kaldırma

Yavaş Tarayıcı? Chrome'u Nasıl Hızlandırırsınız? 5 – htiyacınız Olmayan Uzantıları Kaldırma

Bunun kolay olacağını düşünüyorsanız, size kötü haberlerim var: fedakarlıklar yapılmalıdır. Yukarıdaki ipuçları bazılarına yardımcı olabilirken, Chrome’u hızlandırmak için yapabileceğiniz en iyi şey onu inceltmektir. Uzantılar ve sekmeler en büyük kaynak yiyicilerdir ve ne kadar az sahip olursanız Chrome o kadar iyi hissedecektir.

Uzantılarla başlayalım: Klavyenizdeki Shift + Esc tuşlarına basarak hangisinin en fazla CPU ve RAM kullandığını görebilirsiniz; bu, Chrome’un Görev Yöneticisi’ni getirir. Hangilerinin en fazla kaynak harcadığını ve hangilerinin iş akışınız için önemli olmadığını kontrol edin.

Araç çubuğundaki simgelerini sağ tıklayıp Chrome’dan Kaldır’ı seçerek uzantıları kaldırın . Veya chrome://uzantılarına gidin ve oradan kaldırın. Ne kadar çok kurtulursanız, o kadar fazla hız artışı elde edersiniz.

Kullanmadığınız Sekmeleri Kapatın (veya Kaldırın)

Yavaş Tarayıcı? Chrome'u Nasıl Hızlandırırsınız? 6 – Kullanmadığınız Sekmeleri Kapatın veya Kaldırın

19 sekmeyi açan ve daha sonra kullanmak üzere bırakan türden biriyseniz, yavaşlamanızın arka planda çok fazla sitenin açık olmasından kaynaklanması gayet normaldir.

İhtiyacınız olmayan sekmeleri kapatın (bir kez daha Shift + Esc arkadaşınızdır) ve daha sonra kullanmak üzere yer işareti koyun. Ayrıca, farklı sekmelere göre belirli sekmelerin “boşalmasını” otomatikleştirmenize ve bunları sekme çubuğunuza tutmanıza olanak tanıyan The Great Suspender gibi bir uzantı da alabilirsiniz.

Çok sayıda sekme açmanız bilgisayar kaynağının tamamını tüketmeye neden olacaktır. Bunları kapatarak hız artışı sağlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir