1. Anasayfa
 2. Bilgi

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor?

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor?
YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor
0

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor? Youtuber hangi programlar ile videolarını hazırlıyor?

Youtube da bulunan milyonlarca içerik içerisinden sıyrılıp izlenme elde etmeniz için mutlaka videolarınızı hazırlarken özenli ve güzel bir kurgu ile hazırlayıp sunmalısınız. Bunun için yüzlerce program bulunuyorken bu programlar içerisinde ‘Youtuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor?’ ve bu kadar izlenme elde ediyor gibi bir soru geliyor akla. Bu makalede, YouTuberlar tarafından hangi video düzenleme araçlarının tercih edildiğini ve ilgili özelliklerini, güçlü ve zayıf yönlerini inceleyeceğiz.

Başlıklar

iMovie

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor dendiğinde akla ilk gelen iMovie programıdır. iMovie tüm Apple cihazlarıyla birlikte ücretsiz olarak geliyor, bu yüzden uzun zamandır video düzenlemeye başlamak isteyenler için yani yeni başlayanlar için ilk kullanım noktası oldu ve birçok tanınmış Youtuber hala programı kullanıyor. Sadece ilk kullanım için kullanılıyor denmesi tartışmasız haksızlıktır. Güçlü düzenleme yetenekleri, yerleşik geçişler ve başlıklar dizisine sahiptir. Doğru kullanıldığında, etkileyici sonuçlar çıkarabiliyor.

Apple ayrıca programın kullanımı kolay olmasını sağlamıştır ve arayüzün çoğu birkaç saat sonra size kolay gelecektir. Örneğin, en yeni güncellemede, iMovie başlatıldığında yalnızca iki seçenek vardır: yeni oluştur veya önceki bir projeyi seçin. Düzenleme paketinin kendisinde tatmin edici derecede küçük bir düğme dizisi vardır, ancak yenileri gerektiği gibi görünecektir.

iMovie, daha karmaşık ihtiyaçları olanlar için en iyi seçim olmayabilir. Örneğin, özel efektler uygulamak için işinizi biraz zorlaştıracaktır. Ancak birçok Youtuber için, iyi kalitede kısa bir video oluşturmak için hala çok yönlülük sağlıyor.

Ayrıca, kolay bir geçiş yapmak için ücretli, profesyonel bir editör olan Final Cut Pro X ile çok ortak noktası vardır.

Final Cut Pro X

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor ikinci uygulama Final Cut, 2020 ve 2021’de mevcut olan en popüler düzenleme araçlarından biridir. Özelliklerle yüksek gişe rekorları kıran filmlerde kullanılıyor. 2.799,99 ₺’lik fiyat etiketi, hemen hemen her istenen sonucu elde edebilen çok sayıda örnek, efekt ve başlık içerir, ancak yazılım gerekirse kendi efektlerinizi başlıklarınızı içe aktarmamıza izin verir.

Temel üç panel düzenini iMovie ile paylaşır: klip seçici, editör ve zaman çizelgesi. İkincisi aynı zamanda klipslerin birbirine sorunsuz bir şekilde oturmasını sağlayan “manyetik” dir, bu yüzden neden bu kadar çok Youtuber ile popüler olduğunu görmek kolaydır.

Tüm üst düzey video editörleri gibi, özellikle 4K’da düzenliyorsanız, maksimum düzeyde çalışması için yeterli işlem gücü ve disk alanı gereklidir. Gerçekten de, bir programı satın almadan önce hangi cihaz özelliklere ihtiyaç duyduğunu iyice araştırmanız gerekiyor.

Adobe Premiere Pro

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor

YouTuber videoları düzenlemek için ne kullanıyor en önemli programlarından birisi Adobe Premiere Pro, yıllardır Hollywood film yapımcıları için standart olmuştur ve dünyanın en ünlü Youtuber’larının çoğu tarafından kullanılan bir programdır. Premiere Pro, bazı uygulamalardan sonra editörlerin çarpıcı video içeriği oluşturmasına yardımcı olabilecek çok sayıda özelliğe sahiptir. Adobe ekosistemine tamamen entegre edilmiştir ve projeler karmaşık görsel öğeler eklemek için Adobe After Effects ile paylaşılabilir. Premiere Pro’nun karmaşıklığından korkmayın. Açıldığında, yeni kullanıcıları güncel tutmak için yararlı bir öğretici görüntüler görünecektir.

Daha basit bir şey arayanlar için Adobe, aralarından seçim yapabileceğiniz erişilebilir bir düzenleme yazılımı listesine sahiptir. Örneğin Premiere Elements, Premiere Pro’nun daha az özellik sunan bir uygulamadır. Benzer şekilde Premiere Rush, sosyal medya videoları için özel olarak tasarlanmış başka bir ucuz programdır. Genç, online yaratıcıları için Adobe teklif olarak eğitim alan öğrenciler için uygun fiyat teklifleri sunuyor.

Diğer seçenekler

Final Cut Pro ve Adobe Premiere Pro’nun (ve bir dereceye kadar imovie’nin) YouTubers için önde gelen video düzenleme yazılımı seçenekleri olduğuna şüphe yok. Youtubeda en ünlü videolardan çoğu bunlarla birlikte oluşturuldu. Ancak, bir sürü başka programda dikkate alınmayı hak ediyor.

Örneğin Lightworks, Windows, Mac ve Linux’ta ücretsiz olarak kullanılabilir ve doğrusal olmayan düzenlemeyi (kaynak çekimlerinizi korumaya yardımcı olur) ve çok kanallı videoyu destekler. Bazıları bu arayüzü kullanmak zor olsa da, belki de 2020’de mevcut olan en güçlü ücretsiz düzenleme yazılımıdır.

Bir başka harika seçenek de, temel sürümünde çok sayıda özellik sunan DaVinci Resolve. Gerçekten de, renk derecelendirme ve ses üretim işlevleri çok yönlüdür ve Mac, Windows ve Linux’ta çalışır. Lightworks‘ün aksine, videolarınızı yükseltmeden çok çeşitli dosya formatlarında dışa aktarmanıza olanak tanır. DaVinci Resolve mükemmel değil. Ancak Editör için ucuz ve etkili bir şey arayanlar için hala harika bir uygulama.

Sonuç

İşleri tamamlamak için birçok harika yazılım düzenleme seçeneği var ve YouTuberlar video yapmak için çok çeşitli çözümler buluyor. Film yapımcıları tarafından onaylanan Adobe Premiere Pro ve Apple‘ın Final Cut Pro gibi yazılımlar birçok yazılım arasından sıyrılıyor. Ancak güçlü sonuçlar elde etmek için kesinlikle büyük bir harcama yaparak program satın almanıza her zaman gerek yok.

Bazı kişiler için Lightworks veya DaVinci Resolve gibi ücretsiz seçenekler en iyi seçim olabilir. İçerik üretmek için illa bir harcama yapmanıza gerek yoktur. Ücretsiz uygulamalar ile de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak gelişmiş bir sistem üst düzey çalışmak almak istiyorsanız Adobe Premiere Pro ve Apple‘ın Final Cut Pro gibi programları fazlasıyla işinizi görecektir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir