1. Anasayfa
 2. Bilgi

Ryzen İşlemci Sıcaklık Sorununa Çözüm

Ryzen İşlemci Sıcaklık Sorununa Çözüm
ryzen-islemci-sicaklik-sorununa-cozum
0

Ryzen işlemci kullanan kişilerin stok fan ile işlemcilerinde karşılaştıkları yüksek sıcaklık sorun olmaya devam ediyor. Ryzen işlemci sıcaklık sorunu buna çözüm olarak birkaç seçenek sunarak işlemcinizde sıcaklığı nasıl düşüreceğinizi göstermiş olacağız.

Başlıklar

1- Ryzen İşlemci Stok Fan Yetersizliği

Ryzen işlemcilerde öncelikle stok fan kesinlikle yetersiz gelmektedir. Yani işlemci kutusundan çıkan fan ile bilgisayarı kullanıyorsanız sıcaklığı düşürmeniz pek bir ihtimali olmayacaktır.

Çözüm olarak internette ufak bir araştırma yaparak işlemcinize göre hem F/P bir soğutucu hemde işlemcinizi en iyi seviyede soğutacak bir ürün bulmanız gerekiyor.

1.1- Sıvı Soğutma

Ryzen işlemci sıcaklık sorunu, eğer bütçeniz varsa ve iyi bir soğutma istiyorsanız ilk tercihiniz kaliteli bir sıvı soğutma olmalı, günümüzde birçok oyun severin bilgisayarlarında yer verdiği sıvı soğutma sistemleri ile işlemcinizde minimum seviyelerde sıcaklık ile tam performans alacaksınız.

1.2- Hava Soğutma

Ryzen işlemci sıcaklık sorunu, stok fan benzeri hava yöntemi ve soğutma borusu ve alüminyum kanatlarla işlemcinizde gerçekleştirecek soğutma yöntemi ile işlemcinizi soğutabilirsiniz. Sıvı soğutmaya göre düşük bütçeli kişilerin tercih edeceği bir soğutma yöntemi olsada kaliteli markaların çıkardığı hava soğutma ürünleri ile işlemcinizde ciddi bir soğutma sağlayabilirsiniz.

MSİ Core Frozr L aldıktan sonra ortalama 20 derece sıcaklık düştüğünü gördük tavsiye edeceğimiz en iyi hava soğutma diyebilir. Tabi bütçenize göre daha iyi veya farklı model soğutma bulabilir temin edip kullanabilirsiniz.

2- Ryzen Stok Fan ile Nasıl Sıcaklık Düşürülür

Ryzen işlemci sıcaklık sorunu genelde en temel sorun Core Performance Boost ( CPB=Core Performance Boost
CBP=Core Boost Performance
) bu özelliğin biosta auto durumda olmasından dolayı işlemcide sıcaklığa neden olmakta bu özellik sistemin ihtiyacı durumunda yüksek frekansta çalışmasını sağlamakta ancak bu işlemi manuel şekilde ayarlarsanız hem performanstan kayıp olmaz hemde işlemcinizden tam performans alacaksınız.

Ryzen işlemci sıcaklık sorunu
MSİ Core Performance Boost
Ryzen İşlemci Sıcaklık Sorunu
Asus Core Performance Boost

Anakarttınıza göre iki görüntüde görülen Core Performance Boost Disable yapmanız sıcaklığınızı düşürecektir. Bu işlem sonrasında işlemciniz sabit hızında çalışacak ve sıcaklık artışı olmayacaktır.

Sizinde deneyimlediğiniz bazı ayarlar varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir