1. Anasayfa
 2. Windows

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim
How-to-Install-Windows-10-From-USB-ISO-File-yazdırma-yazma
0

ISO görüntüsünü bir USB flash sürücüye ‘yazma’ ile ilgili ayrıntılı talimatlar gösteriyoruz.

Bir flash sürücünüze veya USB depolama aygıtınıza yazdırmak istediğiniz bir ISO dosyanız varsa bunu yazdırmak o kadar kopyala yapıştır yapacak kadar kolay olmayabilir. Bu işlem için bir program kullanmanız gerekiyor.

Ücretsiz Rufus programı ile ISO dosyanızı çok kolay bir şekilde USB sürücüsüne yazabilirsiniz. Aşağıda ISO dosyası USB nasıl yazdıracağınızı resimli şekilde anlatıyoruz.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim?

Yapacağınız bu işlem Windows 10’u USB sürücüsüne yazdırma işlemi içinde kullanabilirsiniz.

Gereken süre: Bir ISO görüntü dosyasını bir flash sürücü gibi bir USB cihazına” yazmak ” genellikle 20 dakikadan az sürer, ancak toplam süre ISO dosyasının boyutuna bağlıdır.

1. USB sürücüsünü doğru bir şekilde hazırlayacak , sahip olduğunuz ISO dosyasının içeriğini otomatik olarak ayıklayacak ve içindeki dosyaları ön yüklenebilir hale getirmek için gereken ISO dosyaları da dahil olmak üzere USB cihazınıza doğru şekilde kopyalayacak ücretsiz bir araç olan Rufus‘u indirin.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 1 – rufus1

Rufus taşınabilir bir programdır (yüklenmez), Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’de çalışır ve sahip olduğunuz herhangi bir USB depolama aygıtına bir ISO görüntü dosyasını yazar. Kendi sitesinde Rufus <version> Portable<version> seçtiğinizden emin olun.

2. Rufus üzerine rufus-<version>p.exe çift tıklayın. Rufus programı hemen başlayacak.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 2 – rufus2

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Rufus taşınabilir bir programdır, yani sadece olduğu gibi çalışır yükleme gerekmez. Bu, programı tercih etmenizin büyük bir nedeni olabilir.

Note: Rufus’u ilk açtığınızda, programın zaman zaman güncellemeleri kontrol etmesi gerekip gerekmediği sorulur. Bu kadar olup olmadığını kontrol etmek için etkinleştirin bu ama muhtemelen en iyi seçim Evet olursa planlamak için kullanın Rufus normal şekilde açılacaktır.

3. Zaten takılı olmadığını varsayarak, ISO dosyasını “yazmak” istediğiniz flash sürücüyü veya başka bir USB cihazını bilgisayarınıza takın.

4. Rufus’un üst kısmındaki açılır menüden ISO dosyasını yazmak istediğiniz USB depolama aygıtını seçin.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 3 – rufus3

Rufus, USB aygıtının boyutunu, sürücü harfini ve sürücüdeki mevcut boş alanı size bildirir. Birden fazla USB sahip olduğunuzu varsayarak, doğru USB aygıtını seçtiğinizi iki kez kontrol etmek için bu bilgileri kullanın. Bu işlemin bir parçası olarak tüm sürücüyü sileceğiniz için belirtilen boş alan hakkında endişelenmeyin.

5. Önyükleme seçimi açılır menüsü, Disk veya ISO görüntüsünün (lütfen seçin) seçildiğinden emin olun.

6. SEÇ seçin.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 4 – rufus4

7. Flash sürücüye yazmak istediğiniz ISO görüntüsünü bulun ve seçin ve ardından Rufus’a yüklemek için tuşuna basın.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 5 – rufus5

8. Rufus seçtiğiniz ISO dosyasını incelerken bekleyin. Bu birkaç saniye sürebilir veya fark etmediğiniz kadar hızlı geçebilir.

9. ISO dosyasını seçtiğiniz USB cihazına “yazmayı” başlamak için. BAŞLAT tıklayın.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 6 – rufus6

10. Herhangi bir uyarı mesajını okuyun ve bunları uygun şekilde kontrol edin.

Örneğin, UYARI: ‘XYZ’ cihazındaki tüm veriler yok edilecektir.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 7 – rufus7

11. Rufus’un USB sürücüsünü düzgün bir şekilde biçimlendirmesini bekleyin, böylece önyüklenebilir olur ve ardından tüm dosyaları 7.adımda seçtiğiniz ISO görüntüsünde bulunan sürücüye kopyalar.

Bir ISO dosyasını bir USB sürücüsüne nasıl yazabilirim 8 – rufus8

Dosyaların yükleme süresi, yazdırmaya çalıştığınız ISO dosyasının ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Bazı küçük tanılama araçları (18 MB ISO gibi ) bir dakikadan az sürerken, daha büyük görüntüler (5 GB Windows 10 ISO gibi ) 20 dakikaya yaklaşabilir. Bilgisayarınız ve USB donanım hızlarınız da burada büyük bir faktördür.

12. Rufus program penceresinin altındaki durum HAZIR olduğunda, Rufus‘u kapatabilir ve USB sürücüsünü çıkartabilirsiniz.

USB sürücünüz hazır, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir