1. Anasayfa
 2. Bilgi

Seo Ayarları Nasıl Olmalı?

Çeşitli çalışmalar ve stratejilerle web sitesini arama motorlarında, ilk sıralara yükseltmek ve web sitesinin itibarını artırmak için seo ayarlarının doğru yapılması gerekir.


0

Seo birçok alt başlık halinde işlenebilecek uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bu sebeple başlangıç için en temel adımları uygulamanız yeterli olur. 

Başlıklar

Google Analytics Ekleyin

Google Analytics, Google’ın ücretsiz olarak sunduğu site istatistiği hizmeti olup web siteniz ile ilgili istatistiklere ulaşmanızı sağlar. Her sayfanıza Google Analytics’i ekleyerek ziyaretçi sayınız ve sayfa görüntüleme sayınız gibi istatistikleri burada görebilirsiniz. Kullanıcılarınızı daha detaylı tanımak istiyorsanız, Google Analytics’i web sitenizin her sayfasına ekleyin. 

Meta Bilgileri Oldukça Önemlidir

Web sitenizin html kodlarına meta bilgilerinin eklenmiş olması arama motorları için önemlidir. Bu bilgiler kullanıcılara site ile ilgili bilgi ve açıklamalar sunduğu için, aranan anahtar kelime doğrultusunda web sitesine ulaşımı hızlandırır. Siteniz için seo ayarları yaparken, meta bilgilerini web sitenizin her sayfasının html kodlarına eklemeniz hem seo çalışmalarınız için hem de Google’ın sitenizdeki sayfaları ayırt etmesi açısından önemlidir.

Her Sayfaya Başlık Ekleyin 

Sayfa içeriğinin arama motorları tarafından anlaşılmasını sağlayan ilk faktör sayfa başlığıdır. Anahtar kelimeden oluşan başlıklar Google’da sayfa değerini artırır ve seo açısından güzel dönüşler alınmasını sağlar. Kullanacağınız başlığın çok uzun veya çok kısa olmamasına da dikkat edin.

Html Kodları Kullanımı

Html tagları h1, h2, h3 ve h4 şeklinde devam eder. Özellikle önemli olan başlıklarda html taglarının kullanılması tarayıcıda içeriklerin düzgün görünmesini sağlar. Önem sırasına göre bu tagları h1, h2, h3, h4 şeklinde kullanabilirsiniz.

Site İçeriği Özgün Olmalı 

Seo çalışmalarında özgün olmak en önemli kriterlerden biridir. Kopya içeren içerikler Google tarafından içerik tekrarı olarak nitelendirildiği için, kopya içerikli bir web sitesi Google algoritması tarafından belirlenerek kum havuzuna içerik hırsızı şeklinde kaydedilir. Sonuç olarak bu web sitesi Google tarafından gösterilmek istenmez. Bu sebeple diğer web siteleri den kopyala yapıştır yaparak işin kolayına kaçmak yerine özgün içerikler üretmelisiniz. Google’da ilk sıralarda yer almak ziyaretçi sayınızı da önemli ölçüde etkileyeceği için özgün metinlerle web sitenizin güvenilirliğini sağlamalısınız. Çünkü kullanıcılar başka bir yerde denk geldiği bir içeriği tekrar okumaktan kaçar. Bu da siteden çabuk çıkmalarına veya bir daha ziyaret etmemelerine neden olabilir.

Her Sayfaya Footer Linkleri Ekleyin

Google’ın, bir web sitesinin bağlantı yollarını tespit etmesini sağlayan footer linkleri, her sayfanın alt kısmına footer bölümü eklenerek aktif edilir. Bu şekilde ana menü en kolay hali ile metin linki halinde bu bölüme yerleşmiş olur. Flash veya grafik tasarım tarzında ana menü linki eklemenin Google tarafından standart bağlantı olarak algılandığı unutmayın. Sonuç olarak her sayfaya ayrı ayrı footer linki eklemeniz de, siteye ulaşımı daha kolay hale getirerek ziyaretçi kazanmanızı sağlar.

Bu içerik size yardımcı oldu mu?
 • 0
  evet
  EVET
 • 0
  hayir
  HAYIR

2006'dan itibaren tanıştığım bilgisayar ve telefon teknolojisi ile elimden geldiği kadar anladıklarımı bildiklerimi yazıya dökmeye çalışıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir